понеділок, 1 серпня 2011 р.

Барбус суматранський (Barbus tetrazona)


Суматранський барбус, Barbus (Capoeta) tetrazona, ФОТО (Bleeker, 1855) по праву вважається однією з найкрасивіших у акваріумів і найбільш доступною для генетиків риб. Його батьківщина – Південно-Східна Азія і острови Суматра і Калімантан (Борнео).В даний час виділяють два підвиди рибок барбус суматранський: Barbus tetrazona tetrazona (Bleeker, 1855) і Barbus tetrazona partipentazona (Fowler, 1934). Якщо перший мешкає в острівній частині ареалу (Суматра, Борнео, Малайя), то другий на материку – Південно-Західний Таїланд, Камбоджа.
У Barbus tetrazona tetrazona на тілі чотири вертикальні чорні з ліловим відтінком смуги:
• перша проходить по голові через око
• друга через першу чверть тулуба за грудними плавцями 
• третя дугою по підставі спинного плавця, задньої третини тулуба до анального отвору й підставі анального плавника
• четверта замикає тулуб, захоплює корінь хвостового плавця.
Луска – золотисто-глянцева, вище середньої лінії та рожево-блакитна нижче середньої лінії.Ніс, губи, черевні плавники, край спинного плавця і подовжені промені хвостового плавника у самок рожеві, у самців яскраво-червоні або малинові. Спина і боки рожевого відтінку.
У Barbus tetrazona partipentazona на тілі п’ять смуг:
• перша і друга, як у попереднього виду
• третя утворює темний трикутник біля основи спинного плавця і кутом спускається на тіло риби
• четверта – вертикальна, по задній третини тулуба, спускається на підставу анальних плавників
• п’ята – ближче до хвоста, але з хвостовим плавцем не стикається.
Смуги менш контрастні, матово-чорні. Луска верхній третині – коричнева, коричнево-рожева, нижче бічної лінії зі сталевим відливом. Черево біле. Серед луски верхній частині риби часто зустрічаються рябі темні лусочки.Всі плавці світло-рожеві, особливо в підстави. Ірис очей у риб – чорний. Самці пофарбовані яскравіше самок, дрібніше за розмірами, стрункіше, черевце підтягнуто. Цей підвид на 1-1,5 см дрібніше номинативного.
Під дією цілого комплексу чинників – мутагенів у суматранських барбусов виникають мутації як за забарвленням, так і за формою тіла.Впливаючи на виробників або на кладку ікри ультрафіолетовими, рентгенівськими променями, температурою (стрибок ± 5 ° С в нерестовіке), зміною газового режиму (озоновий або кисневий «удар» протягом декількох хвилин для ікри або 45-60 хв.для виробників), різкою зміною рН на 1-2 одиниці, жорсткості на 2-3 ° C, можна викликати спрямовані мутації (індукований мутагенез).
Відомо, що морфологічні відхилення, які не є наслідком травм, успадковуються як рецесивні, домінантні мутації і як фенодівіанти (Кирпичников, 1979). Шляхом селекції в більшості випадків можна спадково закріпити вдалу мутацію.У суматранських барбусов в даний час відомі альбінізм, зміщення і змішання смуг і плям на тілі, роздвоєння хвостового плавця, подовження плавців.У автора немає відомостей про золотистої забарвленні Barbus tetrazona (хромистой) і відсутності луски на тілі і він буде вкрай вдячний акваріумістам, які зможуть повідомити про випадки та частоті різних мутацій барбусов.Можливо припустити, що відсутність подібних мутантів є наслідком або загибелі мутуючий особин на ранніх стадіях, або наслідком недостатності дослідного матеріалу (малу ймовірність мутагенезу), або недостатньої щаблем мутагенних факторів.

Немає коментарів:

Дописати коментар